Atrakcje Krynicy

Muzeum Nikifora

Urządzone w willi Romanówce muzeum posiada największy w Polsce zbiór twórczości malarza naiwnego Epifaniusza Drowniaka – Nikifora. Znajdujące się tu obrazy przedstawiają zarówno wszystkie okresy twórczości Nikifora, jak i charakterystyczne dla niego cykle tematyczne. Ważnym elementem ekspozycji są także pamiątki osobiste i warsztat pracy malarza – skrzynki i kasety na farby i pędzle oraz fragmenty papieru (opakowania, zeszyty szkoleń, stare druki urzędowe), na których malował swoje obrazy. Na szczególną uwagę zwiedzających zasługuje jest skrzynia Nikifora, w której przechowywał swoje dzieła, i która wielokrotnie służyła mu za miejsce do spania. W części dokumentacyjnej wystawy znajdują się książki, katalogi i plakaty z wystaw krajowych i zagranicznych, a także artykuły i notatki prasowe na temat malarza.

Adres: 
Bulwary Dietla 19
33-380 Krynica-Zdrój,
tel.: (18) 471 53 03
Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela  10.00 – 13.00, 14.00 – 17.00
Więcej informacji znajduje się na stronie Muzeum www

Szlak architektury cerkiewnej

Miłośników architektury sakralnej zachęcamy do wyprawy szlakiem cerkwi, który wiedzie przez  11 greko-katolickich świątyń, znajdujących się kolejno w Krynicy-Zdroju (4), Bereście (1), Polanach (1), Piorunce (1), Czyrnie (1), Mochniaczce Niżnej (1), Muszynce (1) i Tyliczu (1).

Więcej informacji na temat szlaku znajduje się na stronie Krynickiej Organizacji Turystycznej     mapa szlaku

Festiwal Jana Kiepury

Na cześć  Jan Kiepury, znakomitego polskiego śpiewaka i aktora, który cieszył się największą międzynarodową sławą i popularnością w okresie międzywojennym, od 1967 r. odbywa się w Krynicy-Zdroju festiwal muzyczny. Jego pomysłodawcą i organizatorem pierwszych 15 edycji był Stefan Półchłopek – animator życia kulturalnego i sportowego uzdrowiska, a także założyciel i sekretarz Społecznego Komitetu Rozwoju Krynicy.

Od roku 1984, kiery to organizację festiwal przejął Bogusław Kaczyński, wydarzenie to zyskało znacznie większy zasięg, a  Krynica wypełnia się muzykalną publicznością z całego świata. Festiwal obejmuje prezentację wielkich dzieł operowych, operetkowych, spektaklów baletowych oraz teatralnych oraz również koncertów promenadowych. Na Deptaku, w Pijalni Głównej, sali teatralnej, sali balowej Starego Domu Zdrojowego przez dwa tygodnie sierpnia publiczność może uczestniczyć w największym w tym regionie Europy święcie muzycznym z udziałem plejady najsłynniejszych śpiewaków, muzyków, tancerzy i innych światowych gwiazd estrady.

Więcej informacji znajduje się na stronie Festiwalu

Kontakt

Dom wypoczynkowy Promień

ul. Słoneczna 11,
33-380 Krynica Zdrój

Rezerwacja: +48 601 380 956